Parasol czy pergola – jak zapewnić sobie cień?

przez | 4 kwietnia 2022

Odpoczynek blisko natury to doskonały sposób na relaks. Posiadając taras czy przydomowy ogród, warto wykorzystać te przestrzenie i urządzić w nich wyjątkową strefę wypoczynkową. Konieczne okażą się meble oraz dodatki, ale też systemy, które pozwolą ochronić się przed palącym słońcem. Co wybrać: pergolę czy parasol ogrodowy?

Parasole ogrodowe – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Parasole ogrodowe to absolutna klasyka, która w ostatnich latach prezentowana jest w nowym, lepszym wydaniu. Współcześnie parasole nie tylko chronią przed słońcem, ale również podnoszą estetykę otoczenia. Parasole możemy wkopać w ziemię w ogrodzie, ustawić na podstawie krzyżowej czy podstawie z kamienia – opcji jest sporo. Produkt ten wykorzystać możemy również na balkonie – bez trudu znajdziemy niewielkie, lekkie modele, odpowiednie na blokowe balkony czy tarasy. Jak konstruowane są parasole? Parasole oparte są na stabilnej osi wykonanej z aluminium – malowanie proszkowe sprawia, że konstrukcja jest zabezpieczona przed wilgocią i korozją. Oś osadzona jest na ruchomej stopie, co pozwala na obracanie konstrukcji. Czasza parasola wykonana jest z tkanin technicznych pokrytych warstwą poliuretanu – takie połączenie sprawia, że tkanina jest odporna na płowienie, wnikanie kurzu, wilgoci. Czasza posiada sprężyny naciągowe, które utrzymują tkaninę w prawidłowej pozycji.

Funkcjonalna pergola ogrodowa z zadaszeniem

Alternatywą dla parasola jest pergola ogrodowa – to konstrukcja modułowa, która uzupełniona jest dachem złożonym z ruchomych listew. O pozycji lameli decydują użytkownicy – w ten sposób mogą regulować, jak wiele światła słonecznego wpada pod pergolę. Pergole można uzupełnić o rolety boczne, które zapewnią większy komfort i poczucie prywatności. Pergole ogrodowe doskonale sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych czy minimalistycznych. Możemy ustawić pod nimi komplet wypoczynkowy lub też stworzyć letnią jadalnię.