Skuteczna ochrona przed słońcem: parasol czy pergola?

przez | 18 maja 2021

Odpoczynek na ogrodzie czy na tarasie to świetna forma relaksu, szczególnie w okresie lata. Decydując się na zaaranżowanie takiej przestrzeni powinniśmy pomyśleć nie tylko o wygodnych meblach ogrodowych, ale również o skutecznej osłonie przed słońcem. Jakie propozycje mają dla nas topowi producenci?

Parasole ogrodowe – funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu

Nie ma wątpliwości, że to parasole ogrodowe są dzisiaj jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań dla ogrodów czy na tarasy. Nowoczesne parasole ogrodowe tworzone są z wysokiej jakości materiałów zabezpieczonych przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi: główna oś tworzona jest z aluminium malowanego proszkowo, co gwarantuje nie tylko lekkość konstrukcji, ale też jej odporność na działanie wilgoci i korozję. Czasza parasola tworzona jest z tkanin technicznych, które dodatkowo pokrywane są warstwą poliuretanu. To połączenie sprawia, że materiał zabezpieczony jest przed wnikaniem brudu, wilgocią, promieniowaniem UV. Czasze parasola mogą być odchylane w jednej lub w dwóch płaszczyznach, a sam parasol posiada kilka punktów regulacji, przez co możliwe jest precyzyjne ustawienie kąta padania cienia. Parasole możemy osadzić na jednej z kilku podstaw, w tym na podstawie do wkopania w ziemię.

Pergole metalowe w ogrodzie i na tarasie

Innym rozwiązaniem są pergole, czyli metalowe konstrukcje, na których szczycie znajduje się dach wykonany z ruchomych elementów. Pergole wznoszone są z elementów modułowych – ich montaż nie jest skomplikowany, a sama konstrukcja zabezpieczona jest przed wilgocią, korozją, odkształcaniem. Zintegrowana rynna dachowa sprawia, że woda deszczowa odprowadzana jest poza obręb pergoli. Na szczycie pergoli znajduje się dach, który wykonany jest najczęściej z aluminiowych lameli. Listwy mogą obracać się wokół własnej osi, przez co użytkownik sam decyduje o tym, jak wiele światła wpada pod pergolę.