W poszukiwaniu idealnego zadaszenia na tarasie

przez | 29 marca 2022

Odpoczynek przy domu, na tarasie, to świetny sposób na spędzanie upalnych, letnich dni. Zdecydowana większość z nas skupia się na znalezieniu eleganckich mebli ogrodowych, znacznie mniej czasu poświęcając ochronie przed słońcem. Warto wiedzieć, że klasyczne parasole ogrodowe są dzisiaj stopniowo wypierane przez nowoczesne pergole. Jak wznoszone jest takie zadaszenie?

Nowoczesna pergola na naszym tarasie!

Pergole tarasowe to ciekawa alternatywa dla parasoli, które dawały jedynie skrawek cienia i wymagały stałego regulowania. W przypadku pergoli zyskujemy stałe zadaszenie na wybranej części tarasu. Tak przygotowana przestrzeń wypoczynkowa może być wykorzystywana na wiele sposobów – zarówno jako miejsce do relaksu, jak i przestrzeń do stworzenia letniej jadalni przy domu. Pergole sprawdzą się zarówno na mniejszych, jak i większych tarasach.

Jak wznoszone są pergole? Są to konstrukcje, które opierają się na elementach modułowych, wykonanych z lekkiego aluminium. Konstrukcja jest malowana proszkowo, co zabezpiecza ją przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zintegrowana rynna dachowa sprawia, że w czasie deszczu woda jest odprowadzana poza obręb pergoli. Szczyt pergoli wieńczy dach wykonany z listew. Listwy mogą obracać się wokół własnej osi, co pozwala na regulowanie ile światła wpada pod dach. To wygodne rozwiązanie – użytkownicy sami decydują o stopniu nasłonecznienia tarasu. Zamykając całkowicie listwy sprawiamy, że dach staje się całkowicie wodoszczelny. Pozwoli to odpoczywać blisko natury bez obaw o zmianę pogody.

Dodatki do pergoli

Pergola może być uzupełniona dodatkowymi elementami, aby jeszcze bardziej podnieść poziom relaksu. Elementami takimi są rolety boczne i frontowe, które ochronią przed podmuchami wiatru, jak i promieniami zachodzącego słońca.